Hasznos

Pályaválasztási kisokos: 6 tipp az ideális munkahely megtalálásához

A munkahelykeresés soha nem egyszerű. Természetesen mások lehetnek a kritériumok amikor diákmunkát vagy éppen életre szóló karriert választunk, az azonban minden esetben közös, hogy alaposan át kell gondolni a kérdést, mielőtt meghozzuk a végső döntést.

Ahhoz ugyanis, hogy a munkanap kiegyensúlyozottan, ne pedig a hátralévő órák számolgatásával teljen, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen munkahelyen dolgozunk. Az igények természetesen személyenként változhatnak, az alábbiakban azonban általánosságban szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az ideális állás megtalálásához.

1. Döntsük el, mit szeretnénk

Hogyan is kezdhetnénk bele a munkakeresésbe, ha még azt sem tudjuk, mik a saját elvárásaink? Először is írjunk egy listát arról, hogy milyen munkahelyre vágyunk. Itt soroljunk fel minden szóba jöhető körülményt: a munkakört, a feladatokat, a lakóhelytől való távolságot, az irodával szembeni elvárásokat, az esetleges home office lehetőséget, az ideális főnököt és munkatársakat, a munkaidő-beosztást, a műszakok számát, a fizetést és bármi mást, ami eszünkbe jut. 

Természetesen azért legyünk realisztikusak, és ne felejtsük el, hogy kicsi az esélye egy minden egyes igénynek száz százalékosan megfelelő munkahely megtalálásának. Ha azonban már van miből kiindulnunk, azt is könnyebben eldönthetjük, hogy melyik kategóriákban vagyunk hajlandóak kompromisszumot kötni. Ez a lista akkor lesz igazán hasznos, ha több álláslehetőség közül is választhatunk, hiszen egyszerűen besoroljuk a munkahelyeket a kategóriákba, és máris láthatjuk, melyik való nekünk igazán. 

2. Készítsük el a tökéletes önéletrajzot

Egy jó CV elkészítése nagy munkát igényelhet, ez azonban idővel kifizetődik, hiszen ugyanazt az életrajzot kisebb átalakításokkal később is nyugodtan felhasználhatjuk majd. 

Az életrajz legyen átlátható, szépen formázott és lényegre törő. A legfontosabb tartalmi elemek közé tartoznak természetesen a személyes adatok, így a név, a lakcím és az elérhetőségek, a lényeg azonban a tanulmányok, elért eredmények és munkatapasztalatok felsorolása. Ennek során arra kell odafigyelni, hogy az adott munka szempontjából releváns információkat hangsúlyozzuk ki. Amennyiben diákmunkára jelentkezünk, a korábbi munkahelyek hiányában az iskolákra vonatkozó információkat jobban részletezhetjük, itt akár az általános iskolai eredményeket is érdemes feltüntetni. 

3. Kezdjünk el keresgélni

Ha már tudjuk mire vágyunk, és az önéletrajzunk is elkészült, kezdődhet a valódi munkakeresés. Hogy milyen fórumokon tesszük ezt, az már az egyéni preferenciákon múlik: az erre specializálódott honlapokon, de a közösségimédia-felületeken is érdemes körülnézni. Sokat segíthetnek a barátok és ismerősök is, ha pedig tudjuk, hogy mely cégeknél helyezkednénk el szívesen, közvetlen az ő weblapjukat is felkereshetjük, hiszen a karrier oldalakon gyakran feltöltésre kerülnek az elérhető állásajánlatok. 

Ha kizárólag egy vállalkozásra koncentrálunk, megtehetjük azt is, hogy az önéletrajzunkat és motivációs levelünket közvetlenül eljuttatjuk nekik, így ha a jövőben megüresedik egy nekünk való állás, elképzelhető hogy ők maguk keresnek meg minket.

A leggyakoribb eset mégis az, hogy elkezdjük böngészni az interneten elérhető ajánlatokat. Ha kiválasztottunk néhány jól hangzó hirdetést, kezdődhet is a jelentkezések elküldése.

4. Több állásra is jelentkezzünk

Bár viszonylag sok ajánlat elérhető, ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a leendő munkavállalók között óriási a verseny: egy vonzó állásra akár több száz jelentkező is akadhat, ezért nem érdemes csupán egy lehetőségre koncentrálni. Készüljünk fel arra, hogy lesz olyan munkahely, ahonnan semmilyen visszajelzést sem kapunk, de néhány elutasításra is számíthatunk, hiszen elképzelhető hogy már az önéletrajzunk alapján kiszűrnek minket a jelentkezők közül.

5. Készüljünk fel az interjúra

Ha megérkezik a várva várt telefonhívás, és az egyik munkahelyen állásinterjúra hívnak minket, máris egy nagy lépést tettünk a célunk felé. Itt most nagyon sok múlik rajtunk, a személyiségünkön és a felkészültségünkön, hiszen az életrajzunkból már tudják, hogy papíron megfelelünk a kiírt feltételeknek. 

Az interjún ne játszunk szerepet, legyünk önmagunk, de ezt tegyük professzionálisan: legyünk tiszták, ápoltak és csinosak, érkezzünk pontosan és legyünk udvariasak a beszélgetés során. Készüljünk fel a cég működéséből, ez imponálni fog az interjút készítőknek. Gondoljuk át előre, hogy milyen kérdésekre számíthatunk – akár néhány, a témában készült youtube videót is megnézhetünk – de a válaszokat ne magoljuk be, hiszen itt a saját véleményünkre és gondolatainkra lesznek kíváncsiak. 

Ha vannak kérdéseink a munkával kapcsolatban, bátran tegyük fel őket. Itt érdemes elővenni a korábban készített listánkat és kitérni azokra a pontokra, melyek számunkra létfontosságúak: a munkaidőre, az utazási költségtérítésre, a home office lehetőségére vagy bármi másra, amiben semmiképp nem szeretnénk kompromisszumot kötni.

Ha szimpatikusnak találnak minket, az interjú egyik kritikus része következhet: a bértárgyalás. Ha a fizetést jogszabály határozza meg, ennek nézzünk utána, és igényünket a határokon belül jelöljük meg. Más esetekben a kérdést alaposan át kell gondolni: nézzünk utána az adott szektorban jellemző béreknek, majd a tényleges tapasztalatunk alapján soroljuk be magukat. 

6. Maradjunk optimisták

Az álláskeresés nem egyszerű folyamat, és jó esély van arra, hogy számos csalódást kell majd átélnünk. Nagyon fontos tehát hogy higgyük el, nem velünk van a probléma: egyszerűen óriási a verseny, melyből nem kerülhetünk ki mindig győztesen. Próbáljuk úgy felfogni a helyzetet, hogy az az állás amit nem nyertünk el, nem is volt nekünk való, előbb-utóbb azonban a mi időnk is eljön, és ha kitartóak vagyunk, meg fogjuk találni a számunkra ideális munkahelyet.

Y Diák

További blog cikkek

Ezeket is érdemes elolvasnod

További cikkek
Diákmunkával kapcsolatos kérdésed van?

Azért vagyunk, hogy segítsünk, keress minket az alábbi elérhetőségeken:

Kapcsolat

Diák vagyok és szeretnék munkát találni

Munkát keresek

Állást kínálok és szeretnék jó munkaerőt találni

Munkaerőt keresek