Hasznos

Lehet-e diákmunka szabadságról beszélni?

Milyen keretek között lehet foglalkoztatni a diákokat? Mire kell felkészülni a diákmunka szabadság esetén? Cikkünkből választ kaphat a kérdésekre!

Diákok foglalkoztatása esetén lendületes és motivált munkaerőre tehetünk szert, akik lelkesedésükkel képesek ellensúlyozni csekélyebb munkatapasztalatukat is. Szezonális, idényjellegű vagy alkalmi munkák valamennyi cég életében felmerülhetnek, amikor jól jönne egy kis átmeneti erősítés a meglévő állomány mellé. Ilyenkor remek megoldást jelenthetnek az időszakos, alkalmi munkavégzésre is maximálisan nyitott tanulók és hallgatók. Milyen keretek között lehet őket foglalkoztatni és milyen szabályokat kell betartani munkáltatóként? Hogyan kell értelmezni a diákmunka szabadságot, mi illeti meg őket erre az időszakra? Bejegyzésünkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.

Ki vállalhat diákmunkát?

Diákmunkát nappali tagozatos jogviszonnyal rendelkező tanuló vállalhat, aki belföldi oktatási intézményben tanul – állampolgárságtól függetlenül -, illetve aki európai uniós állampolgár és az európai unió területén belül államilag elismert oktatási intézményben tanul, és egyúttal rendelkezik magyar diákigazolvánnyal. Feltételt jelent a 15. életév betöltése is.

Felső korhatár ilyen szempontból nincsen, 25. életév betöltéséig passzív jogviszonnyal is foglalkoztatható a diák.

Mi a diákmunka alsó korhatára?

A 15. életév betöltését követően iskolai szünetekben már vállalhat diákmunkát a tanuló bármikor (nem csak kivételes esetekben), a 16. életév betöltését követően már nincs ilyen korlátozás, tanítási időben is vállalhat diákmunkát. Fontos szabály, hogy 18. életév alatt a munkaviszony létesítésére kizárólag szülői engedély birtokában kerülhet sor.

A munkába álláshoz a diáknak rendelkeznie kell:

  • diákigazolvánnyal, ennek hiányában ideiglenes diákigazolvánnyal,
  • adóazonosító jellel,
  • kiskorú esetében szülői beleegyező nyilatkozattal,
  • személyi, lakcím és TAJ kártyával,
  • bankszámlaszámmal és.

Iskolaszövetkezeten keresztüli és közvetlen foglalkoztatás

Az iskolaszövetkezet, mint speciális gazdálkodó szervezet, a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény hatálya alá tartozik. Nappali tagozatos diákok részvételével működik, célja, hogy munkalehetőséget biztosítson számukra. Tevékenységük a munkáltatóknak is előnyös, akik nem a diákokkal, hanem az iskolaszövetkezettel szerződnek.

Az iskolaszövetkezetek egyfelől a feladatra legalkalmasabb jelölteket közvetítik a munkáltató felé. Nemcsak munkaerőt toboroznak, hanem a kiválasztottakat felkészítik az ellátandó munkakörre, elvégzik a felmerülő adminisztrációs feladatokat is. A cégek ugyanakkor saját maguk is kiválaszthatják a jelölteket, elvégezhetik az interjúkat, saját maguknak is szervezhetnek diákokat, ám – mint ahogy előbb szó volt róla -, akár ki is adhatják ennek a terheit az iskolaszövetkezet részére.

A munkáltatóra is hárulnak adminisztratív teendők, így például a jelenléti ívek esetében, illetve pénzügyi oldalról, hiszen a kiállított számlák alapján fizetniük kell a diákmunka és az iskolaszövetkezet költségét. A diákok számára a kifizetés az iskolaszövetkezet részéről történik.

A diákmunkával járó kiadások könyvelését is a cégek maguk végzik, hasonlóan a diákok év végi adóbevallásához. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy diákmunka esetén is van járulékfizetés (SZJA), ennek költségét is a cég finanszírozza.

Mire kell szigorúan ügyelni a 18 év alatti diákok esetén?

A 18. életévét be nem töltött diákra alkalmazni kell a munka törvénykönyv (Mt.) fiatal munkavállalókra vonatkozó szabályait. Ezek a következők:

  • Tilos az éjszakai munka (22 és 06 óra közötti munkavégzés).
  • Tilos a túlóra.
  • A napi munkaidő legfeljebb 8 óra lehet.
  • A heti munkaidő legfeljebb 40 óra lehet.
  • A 4,5 órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén legalább 30 perc, 6 órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább 45 perc munkaközi szünetet kell biztosítani.
  • A napi munka befejezése és a másnapi munka megkezdése között legalább 12 óra tartamú napi pihenőidőt kell biztosítani.
  • Legfeljebb egy heti munkaidőkeretet lehet elrendelni.
  • Egyenlőtlen munkaidő-beosztás nem alkalmazható.
  • Továbbra is kérni kell a törvényes képviselő hozzájárulását a tagsági jogviszony létesítéshez, valamint az üzemorvosi vizsgálatra is vigye magával.
  • 15. életévtől dolgozhat egy diák, de 16. életév alatt csak hivatalos tanítási szünetekben.

Mire kell figyelni 18 év feletti diákok esetében?

Nézzük meg, hogy milyen munkajogi szabályokat (Mt.) kell alkalmazni a 18 évnél idősebb diákok esetén.

Munkaközi szünet

A diákok részére 6 órát meghaladó feladatteljesítés esetén 20 perc, 9 órát meghaladó feladatteljesítés esetén további 25 perc munkaközi szünetet kell biztosítani.

Pihenőidő

A diákok részére két, egymást követő napon történő munkavégzés esetén legalább 11 óra pihenőidőt kell biztosítani a munka befejezése és másnapi megkezdése között.

Díjazás

A diákok jogosultak legalább a minimálbérre (2023.12.01. napjától bruttó 1534,- Ft/óra) illetve amennyiben a feladatteljesítés igényli a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget, abban az esetben legalább a garantált bérminimumra (2023.12.01. napjától bruttó 1874,- Ft/óra),

Életkor

Passzívos diákot 25. betöltött életévéig lehet csak foglalkoztatni.

A diákok nem munkavállalók – mit is jelent mindez?

A jogszabály meghatározza a munkavégzés olyan alapvető szabályait, mint a munkaidő, munkaidő-beosztás vagy a munkaközi szünet. Az általános teljes napi munkaidő napi nyolc óra, az általános munkarend esetén a munkaidő heti öt napra, hétfőtől péntekig kerül beosztásra.

A munkaközi szünet minimális mértéke, ha a munkaidő tartama a hat órát meghaladja, húsz perc, ha pedig a kilenc órát meghaladja, további huszonöt perc. Ezt legalább három, legfeljebb hat óra munkavégzést követően kell kiadni.

Mivel a diákok nem munkavállalók, így az ő vonatkozásukban ezeket nem kell alkalmazni. Azaz nincsenek korlátozva az alábbiak:

  • A napi munkaidő leghosszabb és legrövidebb tartamára vonatkozóan nincs korlátozás.
  • Heti pihenőnapokat nem kötelező kiadni.
  • A vasárnapi és a munkaszüneti napi munkavégzés megengedett, ezekhez nem kell vizsgálni semmilyen feltétel fennállását.
  • Bérpótlékokat (éjszakai, műszak, vasárnapi, munkaszüneti napi munkavégzésért) nem kötelező fizetni.
  • Az egyenlő bánásmód követelményének megtartását sem írja elő a törvény csak 18 éven aluliak esetében (2003. évi CXXV. törvény az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról).
  • A munkáltatónak nincs objektív kártérítési felelőssége.
  • Nincs tájékoztatási kötelezettsége az iskolaszövetkezetnek az alapvető foglalkoztatási feltételekről.
  • Nincs próbaidő. Azaz elméletben lehetséges, hogy egy diák – amennyiben vállalja – egy héten keresztül minden egyes napon 13 órát dolgozzon, akkor is, ha az adott hétre munkaszüneti nap esik, és cserébe kizárólag az egyedi megállapodás szerinti díjazást kapja meg, mindenféle bérpótlék nélkül. Természetesen ezzel a lehetőséggel nem szabad visszaélni, tehát mindig, mindenhez szükséges a diák hozzájárulása.

Mit érdemes tudni a diákmunka szabadságról?

A munkavállalás kapcsán alapvető, hogy a szabadság kérdése is szóba kerül. Érdemes megnézni, hogy milyen szabályok vonatkoznak a felnőtt munkavállalókra ebben a kérdéskörben.

Az éves szabadság minden munkavállalót megillet, amely az alap- és pótszabadságból tevődik össze. Az alapszabadság 20 munkanap, ezen felül pedig a munkavállaló életkorának függvényében pótszabadság is jár, a 25. életévtől a 45.-ig folyamatosan emelkedő mértékben. Emellett létezik az apasági szabadság és a szülői szabadság intézménye is, amelyeket értelemszerűen gyermek születése, örökbefogadása esetén lehet igénybe venni.

Ezek az említett szabályok nem alkalmazhatóak diák munkavállalókra, hiszen részükre nem jár szabadság.

Miben segít az Y Diákszövetkezetet?

Az Y Diáknál ügyfélközpontú hozzáállásunkkal, partnereink felé tanúsított rugalmasságunkkal a megbízó igényeinek maximális kiszolgálására törekszünk. Kizárólag az adott pozícióra legalkalmasabb jelölteket közvetítjük a munkáltató felé.

Partnerünknek így kizárólag a tényleges munkaórák mennyiségét kell figyelembe venniük elszámoláskor, valamint nem kell számolniuk sem felmondási idővel, sem végkielégítéssel. A toborzás, a munkába állás vagy a bérszámfejtés minden kötelezettségét vállaljuk, így ügyfelünk a munka megszervezésére, beosztására fordíthatja erőforrásait.

Amennyiben Önnek is megbízható, a feladatvégzésre alkalmas munkaerőre van szüksége, akár idényjelleggel, kampányszerűen, akár állandó jelleggel, keressen minket és kérje egyedi ajánlatunkat!

Y Diák

TikTok videók

@ydiakmunka Jelentkezz futárnak🤩 #ydiak #wolt #woltfutár #jelentkezz #futár #diákmunka #foryou

További blog cikkek

Ezeket is érdemes elolvasnod

További cikkek
Diákmunkával kapcsolatos kérdésed van?

Azért vagyunk, hogy segítsünk, keress minket az alábbi elérhetőségeken:

Kapcsolat

Diák vagyok és szeretnék munkát találni

Munkát keresek

Állást kínálok és szeretnék jó munkaerőt találni

Munkaerőt keresek