Szabadidő
Ingyenes programok diákként: így szórakozzunk pénztárcabarát módon
Diákéveink nemcsak a tanulásról és a diákmunka vállalásról szólnak, hanem arról is, hogy felfedezzük a világot, közösségi élményeket szerezzünk, és minél több oldalról ismerjük meg önmagunkat. Sokan azonban úgy érzik, hogy a szórakozás és a tartalmas kikapcsolódás túlságosan sok pénzbe kerül – pedig ez nem feltétlenül van így. Szerencsére Magyarországon számos olcsó vagy akár ingyenes program áll rendelkezésünkre, főleg, ha rendelkezünk diákigazolvánnyal.
Ebben a programajánlóban most összegyűjtöttük a legjobb lehetőségeket: a listában mindenki találhat számára érdekeset, legyen szó kirándulásról, kultúráról, fesztiválokról vagy közösségi élményekről. De akkor is érdemes lehet végignézni a listát, ha a tanulmányaink miatt épp egy másik városba fogunk költözni, és a kollégiumkereső során még túlságosan idegennek tűnt az új közeg.

Ingyenes napok a múzeumokban
Sokan nem is tudják, de a legtöbb állami fenntartású múzeum minden hónap bizonyos napjain ingyenesen látogatható a 26 év alattiak számára. Ilyen például a Magyar Nemzeti Múzeum, ahová minden hónap harmadik szombatján díjtalanul mehetnek be a 26 év alattiak, valamint 18 év alatti gyermekek két közeli hozzátartozóval. Ugyanez a szabály igaz a Néprajzi Múzeumra, a Szépművészeti Múzeumba pedig 50% kedvezménnyel léphetünk be az év bármely napján.
Ezen kívül a nemzeti ünnepeken – március 15., augusztus 20. és október 23. – ezek az intézmények minden látogató számára ingyenesen nyitják meg kapuikat. Ezek a napok kiváló alkalmat kínálnak arra, hogy egyetemista barátainkkal együtt felfedezzük a magyar kultúra kincseit, anélkül, hogy a diákmunka során megszerzett fizetésünket el kellene költenünk.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és más városi könyvtárak nemcsak olvasnivalót kínálnak, hanem rendszeres programokat is: ingyenes könyvklubok, felolvasóestek, filmklubok és írókurzusok is elérhetők az érdeklődő diákok számára.
Természetjárás: kirándulás belépődíj nélkül
Ha a természetben töltődünk legszívesebben, számtalan kilátó, tanösvény és kastélykert vár ránk országszerte. Ezek legtöbbje teljesen ingyenesen látogatható, és akár hétvégi kiruccanásként is beilleszthető a vizsgaidőszak sűrűjébe.
Néhány népszerű, ingyenes célpont:
- Boldog Özséb-kilátó (Pilisszentkereszt)
- Árpád-kilátó (Hűvösvölgy)
- Bátor tanösvény (Bükk)
- Páfrány tanösvény (Zemplén)
Ezek a helyek nemcsak remek túracélpontok, de a közösségi élményt is erősítik, ha több hallgató közösen indul felfedezőútra. Ha épp új helyet keresünk a hétvégi feltöltődéshez, a természet mindig nyitva áll.
Sport és élményprogramok
A falmászás, vízitúrázás, kerékpározás vagy akár a görkorcsolya nem feltétlenül kerül pénzbe: az Aktív Magyarország Program keretében évente több tízezer diák vehet részt ingyenes sporteseményeken. Ezeket az iskolákon, diákszervezeteken vagy a helyi önkormányzatokon keresztül lehet elérni, és gyakran csoportosan szervezik őket. Ha nem szeretnénk lemaradni, érdemes figyelni az iskolai faliújságot vagy a helyi ifjúsági iroda közleményeit.
Ez egy jó lehetőség azok számára is, akik szívesen kapcsolódnak be közösségi élményeken keresztül a testmozgás világába, és szeretnék aktívan tölteni a szabadidejüket.
Parlament, ahogy még nem láttuk
Ha szeretnénk többet tudni róla, vagy jobban átlátnánk a magyar politikai rendszert, érdemes részt venni az Országgyűlési Múzeum programjain. Az olyan lehetőségek, mint a Parlamenti különóra, a Demokráciajáték vagy a Mint-a-Parlament játékos, élményalapú formában hoznak közelebb a közélethez, és középiskolásként vagy egyetemistaként teljesen ingyenesen elérhetők.
Ezek a programok különösen hasznosak lehetnek társadalomtudományi képzésben tanulóknak, vagy azoknak, akiket érdekel a közélet.
Nyitott egyetemi előadások: tanulás határok nélkül
Több egyetem – például az ELTE vagy a CEU – rendszeresen szervez nyitott előadásokat és szemináriumokat, ahol nem csak az ott tanuló hallgatók vehetnek részt. Ezeken az eseményeken a belépés ingyenes, és sokszor aktuális, világpolitikai, társadalmi vagy tudományos kérdéseket tárgyalnak ki meghívott szakértők közreműködésével.
Ez nemcsak tudásunk bővítésére alkalmas, hanem arra is lehetőséget ad, hogy kapcsolatokat építsünk, vagy akár inspirációt szerezzünk a szakdolgozatunkhoz, kutatásunkhoz.
Fesztiválok és közösségi események
Sokan keresnek budapesti szórakozási lehetőségeket úgy, hogy azokon nem szeretnének túl sok pénzt elkölteni. Számukra jó hír, hogy a főváros és a vidéki városok is egyre több ingyenes fesztivált, koncertet, vásárt és közösségi eseményt szerveznek.
Ilyenek például az alábbiak:
- Budapesti Tavaszi Fesztivál számos ingyenes programmal,
- Belvárosi Főutca Fesztivál,
- Múzeumok Éjszakája sok helyen ingyenes belépéssel diákigazolvánnyal,
- Margitszigeti Szabadtéri Színpad ingyenes szabadtéri koncertjei.
Ha szeretnénk megismerni az egyes események pontos programjait, akkor érdemes felkeresni a közösségi oldalaikat, hogy ne maradjunk le a kedvenc lehetőségeinkről.
Önkéntesség – belépőért, élményért, tapasztalatért
Egy másik nagyszerű módja annak, hogy ingyenesen vehessünk részt programokon, az önkéntesség. Számos fesztivál – például a Művészetek Völgye, a Bánkitó Fesztivál –, illetve kulturális esemény keres önkénteseket, akik cserébe ingyenes belépést, étkezést, szállást vagy egyéb juttatásokat kapnak.
Ez nemcsak pénztárcabarát megoldás, hanem értékes tapasztalatot is jelenthet – de jól mutat a későbbi önéletrajzban is. Ha például diákmunka után kutatunk, az önkéntes tevékenység gyakran ugródeszka lehet egy fizetett pozícióhoz.
Használd ki a lehetőségeket!
A diákkor az egyik legjobb időszak arra, hogy minél több ingyenes vagy kedvezményes programban vegyünk részt. Legyen szó kultúráról, természetjárásról, sportolásról vagy akár szakmai fejlődésről, a lehetőségek tárháza szinte végtelen. Biztosak vagyunk abban, hogy a te településeden is létezik programajánló egyetemistáknak, vagy akár középiskolásoknak – neked csak ki kell választanod a számodra érdekes lehetőségeket.
Amennyiben pedig szeretnél egy kis zsebpénzt keresni, amit elkölthetsz egy múzeumi boltban vagy egy belvárosi fesztiválon, akkor először az aktuális diákmunkák között nézz körbe! De te is megtapasztalhatod majd: nem minden a pénzen múlik, élményekben enélkül is bőven lehet részed, ha tudod, merre keresd azokat.