Szabadidő
Diák utazási kedvezmény belföldön és külföldön
Az utazás az egyik legjobb kikapcsolódás, legyen szó egy belföldi hosszú hétvégéről vagy egy külföldi kiruccanásról. Diákként azonban gyakran korlátozottabbak az anyagi lehetőségeid, érthető tehát, ha te is szeretnél a lehető leghatékonyabban spórolni a lehető legtöbb területen. Szerencsére ezt az utazásaid során is megteheted, akár nyaralni indulsz, akár az egyetemre szeretnél eljutni a lakóhelyedről – az alábbiakban megmutatjuk, milyen kedvezményeket vehetsz igénybe Magyarországon vagy külföldön.
Belföldi utazási kedvezmények diákoknak
Utazni természetesen Magyarországon belül is lehet, itt azonban nem csupán a kikapcsolódás kedvéért szállsz buszra vagy vonatra: egyetemistaként sokan hetente teszik meg az utat otthonuk és az iskola között, azok pedig, akik egy kicsit közelebb laknak a főiskolához, könnyen lehet, hogy naponta ingáznak két város között.
Ez még teljes árú jeggyel is olcsóbb lehet, mint az autózás, a diákkedvezményeknek köszönhetően azonban ennél is kedvezőbb áron használhatod a tömegközlekedési eszközöket – lássuk, hogyan.
MÁV-kedvezmények
A Magyarországon belüli utazásokhoz igénybe veheted a vonatokat és a buszokat is, melyek esetében a jegyvásárlásra közös szabályok vonatkoznak. Diákként mindkét esetben jelentős kedvezményeket kaphatsz az utazás során, melyeket mindenképpen érdemes kihasználni – lássuk, milyen lehetőségek állnak előtted.
Utazás 14 éves korig
A még nem iskoláskorú gyerekek 6 éves korukig felnőtt kíséretében ingyenesen utazhatnak, a 6-14 év közöttiek pedig akár már egyedül is – ehhez mindössze egy személyazonosításra alkalmas igazolvány felmutatására van szükség. Itt már eltérőek a szabályok Budapesten és vidéken: a fővárosban azon év augusztus 31. napjáig utazhatsz ingyen, amikor betöltöd a 14. életévedet, az ország más részein pedig a születésnapodig élhetsz ezzel a lehetőséggel.
Utazás 14 éves kor felett
Ha elmúltál 14 éves, de a 25. életévedet még nem töltötted be, egy fényképes igazolvány felmutatásával 50 százalékos kedvezménnyel vásárolhatsz jegyet,
A fentiekben foglaltak – így az ingyenes utazási lehetőség is – állampolgárságtól és hallgatói jogviszonytól függetlenül mindenkire érvényesek, azonban csupán menetjegy vásárlására, illetve igénylésére van így lehetőséged.
14 éves kor felett azonban a diákok számára egyéb kedvezmény is igénybe vehető, méghozzá bérlet vásárlása esetén. A nappali és esti oktatási munkarendben részt vevő tanuló, hallgató, valamint a szakmai oktatásban tanuló- vagy felnőttképzési jogviszonyban álló személy – felső életkori megkötés nélkül – 90 százalékos kedvezménnyel vásárolhat bérletet egy érvényes magyar diákigazolvány, vagy az adott intézmény által a vonatkozó Kormányrendelet alapján kiadott igazolás birtokában.
A diákigazolványod vonatkozhat nappali, esti, levelező oktatásra, vagy távoktatásra is, így a sajátos munkarendben tanulók számára is nyitva áll ez a lehetőség.
Az igazolványnak persze érvényesnek kell lennie: a tanköteles korhatár elérését követően az minden tanévben október 31-ig, felsőoktatásban pedig március 31-ig, illetve október 31-ig érvényesnek tekinthető akkor is, ha időközben a tanulmányaidat befejezted.
Amennyiben nem tanulsz tovább, de a 25. életévedet még nem töltötted be, 50 százalékos kedvezménnyel vásárolhatsz menetjegyet.
Vármegye- és országbérletek diákoknak
Amennyiben rendszeresen jársz vidékről Budapestre, vagy a fővárosból vidékre, érdemes lehet meggondolni egy országbérlet vásárlását is, mely a MÁV, a HÉV és a GYSEV vonalain érvényes, sőt, a BKK járatain is közlekedhetsz vele, így a városon belüli utazás sem fog problémát okozni.
Míg a havi országos bérlet ára 18.900, a havi vármegyebérleté pedig 9.450 Ft, addig a diákok ezeket 90 százalékos kedvezménnyel, 1.890, illetve 945 forintért vásárolhatják meg – ha elmúltál 14 éves, gyakran utazol, és a fővárosban is sokat tartózkodsz, ennél jobb ajánlatot biztosan nem találsz.

Utazási kedvezmények külföldön
Az Európai Unióban és a világ számos más országában is léteznek diákoknak szóló kedvezmények, melyekkel olcsóbban lehet vonattal, busszal vagy repülővel utazni, szállást foglalni vagy éppen látványosságokat megtekinteni – ezek közül mutatjuk a legfontosabbakat.
ISIC Nemzetközi diákigazolvány
Mindössze 5.500 forintért igényelheted ezt az igazolványt, ha elmúltál 12 éves és nappali tagozaton tanulsz akár általános, akár középiskolában vagy felsőoktatásban. Ezt a kártyát közel 130 országban fogadják el, és segítségével több mint 150.000 különböző elfogadóhelyen juthatsz kedvezményekhez, legyen szó vásárlásról, utazásról, szálláshely foglalásról, szórakozásról vagy múzeumok látogatásáról.
A magyar diákigazolványtól eltérően az ISIC minden év decemberéig érvényes, erre érdemes odafigyelni. A kártyát egyszerűen, az interneten keresztül igényelheted egy igazolványkép és a szükséges dokumentumok birtokában, majd átveheted valamelyik OTP Travel irodában, esetleg egy minimális költség fejében postai kézbesítést is kérhetsz.
Az igazolvány birtokában 10-20 százalékos, esetenként még nagyobb kedvezménnyel foglalhatsz szállást, fizethetsz elő bizonyos szolgáltatásokra, ehetsz éttermekben, bérelhetsz autót, vagy tekinthetsz meg különböző nevezetességeket – utazás előtt mindig érdemes alaposan áttanulmányozni az elérhető lehetőségeket, hiszen így rengeteget spórolhatsz.
Interrail bérlet
Ha szeretnéd vonattal bejárni a világot – vagy legalábbis Európát –, akkor az Interrail bérleteket neked találták ki.
Vásárolhatsz 15 vagy 22 napra, illetve 1, 2 és 3 hónapra szóló bérleteket, de olyan, flexibilis megoldások is vannak, melyek segítségével egy hónapon belül meghatározott napokon utazhatsz szabadon.
Az árak a választott bérlettípustól függenek, ha azonban 12 és 27 év közötti diák vagy, 25 százalékkal olcsóbban utazhatsz a nemzetközi vonatokon is.
Legyen az utazás igazán felszabadító
Ha egyetemistaként hetente ingázol otthonod és a főiskola között, ráadásul még a fővárosi tömegközlekedést is meg kell oldanod, havi szinten komolyabb kiadásokra számíthatsz. Természetesen egy diákmunka segíthet abban, hogy egy kis extra bevételhez juthass, de a nehezen összekuporgatott pénzedet sokkal fontosabb dolgokra is költheted, mint egy vonatbérlet. Nézz utána a lehetőségeidnek, és számold ki, hogy neked a vármegye- vagy országbérlet, esetleg egy MÁV-bérlet éri-e meg jobban – diákként mindegyik rendkívül kedvező áron hozzáférhető, így a kiadásaid miatt nem kell aggódnod.
A diákévek azonban nem csak a tanulásról szólnak. Ilyenkor van időd és lehetőséged arra, hogy egy kicsit felfedezd a téged körülvevő világot, a szüneteket tehát érdemes utazásra felhasználni. Ebben az esetben persze már egy kicsit mélyebben a zsebedbe kell nyúlnod, tanulóként azonban komoly kedvezményeket vehetsz igénybe – nem csupán az utazási költségeket csökkentheted, de akár a szállás vagy az étkezések árából is lefaraghatsz egy kicsit.
Mielőtt lefoglalnád a következő repülőjegyet, váltsd ki a nemzetközi diákigazolványt, és csekkold az elérhető vonatokat is – egy kedvezményes vonatbérlet segítségével nemcsak olcsóbban utazhatsz, de sokkal többet látni fogsz a téged körülvevő világból is. Nézz tehát körül az aktuális diákmunkák között, kezdd el a gyűjtögetést és a tervezést – ha okosan használod ki a lehetőségeidet, rengeteg élmény áll előtted.