Hasznos
Így ne rontsd el a diákmelót – a leggyakoribb hibák, amiket simán elkerülhetsz
Ne ess abba a csapdába, hogy „ez csak egy diákmunka” – minden lehetőség ugródeszka a jövődbe! Megmutatjuk, hogyan kerüld el a leggyakoribb hibákat, és hogyan fordítsd a diákmelódat valódi sikerélménnyé.
Első meló? Már rutinból nyomod? Mindegy, hol tartasz a diákmunkás karrieredben, egy biztos: mind hibázunk néha. De az is biztos, hogy a legtöbb bakit simán meg lehet előzni – csak tudni kell, mire figyelj. Összeszedtünk pár nagyon is ismerős hibát, amikbe sokan beleszaladnak, és megmutatjuk, hogyan csináld jobban.
„Csak egy diákmunka…” – vagy mégsem?
Az egyik legnagyobb tévedés, ha valaki úgy gondolja: „ez csak ideiglenes, nem kell komolyan venni”. Pedig akár egy irodai adminisztrációs feladat, akár egy hostess meló vagy egy raktári kisegítés, a munkád számít. Valaki rád bízta, és fizet is érte. Ha megbízható vagy, az nem csak az adott pozícióban jön jól – ajánlások, extra műszakok, gyakornoki lehetőségek is nyílhatnak előtted.
Tipp: Kezeld a melót úgy, mintha próbaidőn lennél az első igazi állásodnál. Amit most tanulsz, az holnap is hasznodra lesz – akár az ügyfélszolgálaton, akár egy multinál gyakornokként.
Kérdezni ciki? Csak ha nem teszed meg
Új helyzet, új feladatok, sok infó. Teljesen oké, ha elsőre nem értesz mindent. De ha csak bólogatsz, és közben fogalmad sincs, mit kéne csinálnod, az könnyen félreértésekhez vagy hibákhoz vezethet – ráadásul a stressz is garantált.
Kérdezni nem gyengeség. Tanulni nem ciki. Az irodai munkatárs, a raktárvezető vagy a supervisor pontosan tudja, hogy új vagy, és jobban örül, ha inkább kérdezel, mint ha elrontasz valamit.
Tipp: Írj jegyzeteket az első nap(ok)on. Akkor is, ha úgy érzed, “úgyis megjegyzem”. Hidd el, később hálás leszel magadnak érte.
A túlterhelés nem menőség – hanem kiégés
Suli hétköznap, munka hétvégén, közben egy kis edzés, barátok, tanulás… és bumm, már ott is vagy a falnál. Sok diák ott hibázik, hogy mindent be akar vállalni, de közben teljesen lemerül.
Ez különösen igaz időszakos melókra, mint a nyári hostesskedés vagy szezonális raktári munkák, ahol hajlamosak vagyunk túl sokat vállalni a gyors pénz miatt. De nem attól leszel jó munkavállaló, hogy mindig igent mondasz. Hanem attól, hogy tudod, meddig terhelheted magad.
Tipp: Hagyd szabadon a hét egy-két napját, és néha mondj nemet. A pihenés nem luxus, hanem szükséglet.

Hova lett a fizum? Ja, tegnap költöttem el…
Első fizetés, első sikerélmény – és azonnal el is költötted? Ismerős? Persze, meg kell ünnepelni, ha elkezdtél dolgozni, de ha mindig elfolyik a pénz, az hosszú távon elég frusztráló tud lenni.
Tipp: Tűzz ki egy egyszerű célt – például tegyél félre havi 5.000–10.000 forintot. Kicsiben kezdve is nagy lépés lehet – és simán lehet belőle új laptop, fesztiváljegy vagy egy utazás nyáron.
Figyelj a fejlődésre – nem csak ledarálni kell a műszakot
Van, aki csak letolja az admin melót vagy a hostess műszakot, és megy haza. De ha kicsit érdeklődőbb vagy, ha rákérdezel, hogyan működik a rendszer, ha átlátod a logikát egy ügyfélszolgálaton, máris kitűnsz a tömegből.
A legtöbb munkahelyen szeretik azokat a diákokat, akik nem csak jelen vannak, hanem jelenlévőek. Őket hívják vissza, ők kapnak ajánlást, ők lesznek a jövő gyakornokai – vagy akár főállású munkavállalói.
Példa: Egy diákmunkásként kezdett gyakornokból két év alatt projektasszisztens lett – csak mert mindig kérdezett, érdeklődött és bevállalt egy kis pluszt.
Kommunikálj, ha gáz van!
Késel a suliból, közbejött egy zh, vagy a nagymamádra kell vigyáznod, és nem tudsz menni műszakba? A legrosszabb, ha nem szólsz. A legtöbb cég megértő – de csak akkor, ha tud róla.
Tipp: Szólj időben, ha változik az órarended, ha beteg vagy, vagy ha más gond jön közbe. Ez nem gyengeség, hanem korrekt hozzáállás – amit minden munkaadó értékel.
Ne félj hibázni – csak tanulj belőle
Senki sem születik profinak. A diákmeló pont arra való, hogy kipróbáld magad, kísérletezz, fejlődj – és közben pénzt is keress. A hibák jönnek, de nem ez számít, hanem az, hogyan kezeled őket.
És ha most azon gondolkodsz, hogyan vágj bele, nézz körül az Y Diákszövetkezet aktuális munkalehetőségei között – irodai, raktári, ügyfélszolgálati vagy akár gyakornoki pozíciók is várnak rád. Találd meg a neked való melót, és kezdd el még ma!