Hasznos

Diákmunka 15 éves kortól – Ezek a legjobb munkalehetőségek

Ha már vállalhatunk diákmunkát, és hasznosan szeretnénk tölteni a nyári szünetet, akkor itt az ideje megismerni a legnépszerűbb diákmunka lehetőségeinket. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a 15 évesen is betölthető munkaköröket, illetve arra is kitérünk, hogy kiknek ajánlott az adott területen szerencsét próbálni!

15 éves kortól már vállalhatunk diákmunkát? 

Igen. Azonban kizárólag szünidőben dolgozhatunk, a munkavállaláshoz pedig egészen 18 éves korunkig szülői vagy gondviselői engedélyt kell kérnünk. A napi munkaidőnk legfeljebb 6 óra lehet. Gyakori tévhit, hogy csak a 16. életévünket betöltve vállalhatunk diákmunkát, persze vannak munkaadók, akik kizárólag 16 éves kortól alkalmaznak minket. Jogilag tehát nincs akadálya a munkavállalásunknak, viszont szigorúbb feltételekkel találkozunk.

Milyen diákmunkákra jelentkezhetünk 15 éves kortól? 

diakmunka-15-eves-kortol

Nézzük, melyek a legnépszerűbb nyári munkalehetőségek a 15 éves korosztály körében!

Irodai asszisztens

Az asszisztensi diákmunka kiváló lehetőség arra, hogy bepillantást nyerjünk egy cég mindennapjaiba, és elsajátítsuk az adminisztratív munka alapjait. 15 éves kortól már számos kisebb irodai feladatot ránk bízhatnak, amelyekhez természetesen nem szükséges komoly szaktudás, viszont az alapvető számítógépes ismeret és a jó kommunikációs készség azért elvárás a munkaadók részéről.

Feladataink között a dokumentumok rendszerezésével és szkennelésével, továbbá az e-mailek megválaszolásával és akár a telefonos kapcsolattartással is találkozhatunk. Például lehet, hogy az ügyfelekkel nekünk kell majd időpontokat egyeztetnünk, illetve az online meetingek előkészítéséért is felelősek lehetünk. Szerencsére az esetek többségében csak egyszerű adatrögzítési feladatokra számíthatunk.

Mikor érdemes erre a munkára jelentkeznünk? 

  • Ha bírjuk a monotonabb feladatokat. Az irodai munka során ismétlődő feladatok jöhetnek szembe, amelyek precíz munkavégzést igényelnek. Ha nem okoz problémát, hogy hosszabb időn keresztül ugyanarra a típusú feladatra kell koncentrálnunk, vágjunk bele bátran a kalandokba. Az így szerzett tapasztalat pedig később a tanuláshoz is jól fog jönni, hiszen hosszabb ideig tudunk majd fókuszálni a tananyagokra.
  • Ha otthonosan mozgunk a számítógépes munkákban. Ha gyorsan tudunk gépelni, és jól ismerjük a Microsoft Office programokat (Word, Excel), illetve hamar megtanuljuk egy-egy szoftver használatát, máris nagy előnyünk lehet ezen a területen. Persze akkor sem kell félnünk, ha nincs különösebb tapasztalatunk ezen a téren, hiszen a munkaadóink mindent lépésről lépésre bemutatnak majd a feladatainkkal kapcsolatban.
  • Ha jól kommunikálunk. Az ügyfelekkel való kapcsolattartás és a kollégákkal való együttműködés valószínűleg fontos része lesz az irodai munkánknak. Ha könnyen teremtünk kapcsolatokat, és magabiztosan kommunikálunk, lényegében nyert ügyünk van. Ha pedig valami nem megy, legyünk proaktívak, és kérdezzünk bizalommal a tapasztalt kollégáinktól, hogy minél több készséget elsajátítsunk.

Vendéglátás 

A nyári szezonban számtalan étterem, kávézó, büfé és más vendéglátóipari egység is szívesen vár minket, hogy besegítsünk a kisebb feladatokba. Segíthetünk a felszolgálói munkában, azaz ételeket és italokat szolgálhatunk fel a vendégeknek, a nap végén pedig jöhet az asztalok és székek elpakolása. Azonban akár a konyhában is dolgozhatunk, ahol a tányérok, evőeszközök és poharak mosogatása lehet a teendőnk. Pultos segédként pedig a rendeléseket vehetjük fel, ami szintén egy pörgős feladat.

Már egyetlen nyári szünet alatt is számtalan új dolgot tanulhatunk, és közelről is megismerhetjük a vendéglátás nyüzsgő világát. Mindemellett a kellemest is összeköthetjük a hasznossal, különösen akkor, ha egy népszerű nyaralóhelyen – például a Balatonon – található vendéglátó egységben helyezkedünk el. Így a munkaidőnk után minden nap élvezhetjük a felhőtlen időt, és strandolhatunk is egy kicsit, ha úgy tartja kedvünk.

Mikor érdemes erre a munkára jelentkeznünk? 

  • Ha szeretünk emberekkel dolgozni. A vendéglátásban való munka során sokat kell kommunikálnunk a vendégekkel és a munkatársainkkal is. Amennyiben könnyen megtaláljuk a közös hangot másokkal, és nem jelent gondot, ha egyetlen nap alatt akár 50-100 vendéggel is beszélnünk kell, nyugodtan tehetünk egy próbát a vendéglátóiparral. Az így szerzett kommunikációs készségeket pedig később is hasznosíthatjuk az életben.
  • Ha pörgősebb munkát keresünk. A nyári szezon beköszöntével az éttermek valósággal szárnyra kapnak, és minden egyes nap jelentős forgalomra számíthatunk. Egy biztos: unatkozni soha nem fogunk, de sokaknak megterhelő lehet ez a fajta szüntelenül pörgő világ. 15 éves diákmunkásként viszont csak napi 6 órát dolgozhatunk, aminek köszönhetően gyorsan eltelhetnek a munkanapok.
  • Ha jók vagyunk a csapatmunkában. A vendéglátóipari egységek olajozott gépezetként működnek, tehát mindenkinek megvan a saját feladata. Akár konyhai kisegítőként vagy felszolgálóként dolgozunk, a munkánk legalább olyan fontos lesz a vendégek elégedettségét tekintve, mint a szakácsoké vagy az üzletvezetőké. Ráadásul testközelből láthatjuk, hogyan jutnak el az ételek és italok a rendeléstől a vendégek asztaláig, és azt is, milyen háttérmunkákat igényel egy jól menő vendéglátóhely üzemeltetése.

Fizikai munkavégzés 

Diákként a fizikai munkák terén is számos lehetőség áll a rendelkezésünkre a nyári szünetben. Többek között dolgozhatunk kertészetekben és raktárakban is, ahol elsősorban árukat kell majd A-ból B-be vinnünk, illetve kisebb teendőket ellátnunk. A kertészetekben például megtanulhatjuk, hogyan kell növényeket ültetni és gyümölcsöket szüretelni, a raktárakban pedig megismerhetjük a logisztika egy részének működését is.

Ugyan a fizikai munkavégzés elsőre ijesztőnek hangozhat, de a valóságban diákként azért nem leszünk túlterhelve. Nem kell tehát 50 kg-os zsákokat cipelnünk és erőnkön felüli feladatokat teljesítenünk, de azért nem árt, ha jó kondiban vagyunk. Még akkor is kipróbálhatjuk magunkat benne, ha elsősorban a nyugisabb, irodai munkák állnak hozzánk közelebb – ugyanis a komfortzónánkból kilépve is rengeteget tanulhatunk.

Mikor érdemes erre a munkára jelentkeznünk? 

  • Ha megfelelő fizikai állóképességgel rendelkezünk. A fizikai munka sok mozgással és erőkifejtéssel jár, ezért fontos, hogy néhány órán keresztül bírjuk a terhelést. Minden bizonnyal gyakran kell majd emelgetnünk az árukat, ezért csak akkor jelentkezzünk, ha a gerincünk bírja az efféle munkavégzést. Persze nem kell élsportolónak lennünk, de egy kis fizikumra mindenképp szükségünk lesz.
  • Ha nem okoz gondot a szabadban való munkavégzés. A kertészeti és rakodási munkák gyakran szabadtéren zajlanak. Így a meleget is el kell viselnünk, ezért jó, ha elegendő vízzel készülünk, és okosan osztjuk be az erőnket, hogy ne fáradjunk el túl hamar. Azonban üvegházi kertészkedés vagy raktárban való munkavégzés esetén mindig lesz tető a fejünk fölött, így soha nem okoznak majd gondot a nyári záporok és viharos időjárások.
  • Ha gyorsan dolgozunk, és jó a monotonitástűrő képességünk. Sokszor 4-6 órán keresztül kell ugyanazt a feladatot végeznünk, ami egy idő után már kihívást jelenthet. Szerencsére egy jó hangulatú közegben hamar elrepülnek majd a munkaórák, különösen akkor, ha nem csak egyedül dolgozunk diákként. Ha viszont korábban már végeztünk fizikai munkát – akár az ismerőseinknek vagy családtagjainknak segítve –, akkor biztosan nem fognak kellemetlen meglepetések érni a munka egyhangúságát illetően.

Gyakornok 

Bizonyos cégek már 15 éves kortól is lehetőséget biztosítanak gyakornoki munkákra, amelyek elsősorban tanulási és tapasztalatszerzési célt szolgálnak. Akár az IT vagy a marketing, esetleg a logisztika vagy más hasonló terület iránt érdeklődünk, gyakornokként azonnal belevethetjük magunkat a mélyvízbe. Ugyan nem a legfelelősségteljesebb munkakörökben dolgozunk majd, de azért látni fogjuk, hogyan dolgoznak a profik a mindennapokban.

Lelkes munkával pedig fel is hívhatjuk magunkra a figyelmet, így a következő szezonban is stabil munkahelyet biztosíthatunk magunknak. A gyakornoki pozíció arra is jó lehet, hogy kiderítsük, valóban érdekel-e minket az adott terület, vagy éppen teljesen máshogy képzeltük el azt. Veszíteni nem veszíthetünk, hiszen az önéletrajzunkban garantáltan jól fog jönni, ha már értékes gyakornoki tapasztalatot is fel tudunk majd mutatni.

Mikor érdemes erre a munkára jelentkeznünk? 

  • Ha egy adott szakmai terület érdekel minket. Ha már most tudjuk, vagy legalábbis sejteni véljük, hogy milyen területen szeretnénk a jövőben dolgozni, akkor egy gyakornoki állásnál keresve sem találhatnánk jobb lehetőséget. Már egyetlen nyár leforgása alatt sokat tanulhatunk, és valóban megalapozhatjuk a jövőnket. Így pedig a továbbtanulás terén is könnyebb lesz döntenünk, ha főiskolára vagy egyetemre tervezünk menni.
  • Ha feltérképeznénk, hogyan is működik a valóságban a szívünkhöz közel álló szakma. Ugyan a filmekben és sorozatokban látott IT vagy marketing világ mindig roppant lebilincselő, de a gyakorlatban már lehet, hogy kevésbé lesz olyan izgalmas, mint amilyennek elsőre gondoltuk. A diákmunka viszont pontosan kapóra jöhet számunkra, mivel már 3-4 hét alatt is bőven megismerhetjük az adott szakma környezetét és tempóját.
  • Ha kapcsolatokat építenénk. Gyakornokként számtalan értékes kapcsolatra tehetünk szert, aminek köszönhetően később könnyebben helyezkedhetünk el. Biztosan szerzünk pár telefonszámot és e-mail címet, és az is előfordulhat, hogy a jövőben majd személyesen minket keresnek állásajánlatokkal. Egyedül arra figyeljünk, hogy a munkánk valóban precíz legyen, hiszen csakis így fognak majd megjegyezni minket a cégnél.

Továbbá diákmunkák 15 éves kortól 

Böngésszük rendszeresen az Y Diák diákmunka lehetőségeit, ahol még megannyi izgalmas terület vár ránk. Gondoljuk végig, milyen munkakörben dolgoznánk a legszívesebben, de ne féljünk új dolgokba belevágni. Szerezzünk tapasztalatot és élményeket, hogy minél felkészültebben lépjünk majd a nagybetűs életbe.

15 éves kortól számos lehetőség áll előttünk a diákmunka világában. Az irodai, vendéglátói, fizikai és gyakornoki munkák egyaránt elsőrangú lehetőséget biztosítanak a tapasztalatszerzésre. Diákmunkával tehát egyrészt pénzt keresünk, másrészt a szakmai ismereteinket is alaposan elmélyítjük, hogy később minél könnyebben találjunk egy nekünk tetsző állást.

Y Diák

További blog cikkek

Ezeket is érdemes elolvasnod

További cikkek
Diákmunkával kapcsolatos kérdésed van?

Azért vagyunk, hogy segítsünk, keress minket az alábbi elérhetőségeken:

Kapcsolat

Diák vagyok és szeretnék munkát találni

Munkát keresek

Állást kínálok és szeretnék jó munkaerőt találni

Munkaerőt keresek