A diákmunka első napja

Hogyan készülj fel a diákmunka első napjára?

Miért stresszelünk az új munka, diákmunka előtt? A félelem, a stressz evolúciós örökség, mivel régen létfontosságú volt az állatvilágban, hogy elmeneküljünk a természeti katasztrófák, ragadozók elől. Bár a fenyegetés oka megváltozott, az alap félelem továbbra is az információ hiányából ered. Az önbizalomhiány pedig gyakran a felkészületlenségnek köszönhető. Ez ellen úgy küzdhetsz, hogy felvértezed magadat minél több tudnivalóval a leendő munkahelyedről. Az első munkahely, azaz változás valóban sok stresszel járhat. Ha érdekel, hogy ezzel hogyan bírkózhatsz meg, akkor ez a cikkünk neked szól!

Előkészületek az első diákmunkás napodhoz

Az első munkád diákmunkásként nagyon fontos, öltözz ennek ki ennek megfelelően! Válaszd ki a ruhádat – persze a munkahelyi normáknak megfelelően – , találd ki, hogy mitől fogod magad igazán jól érezni az első napon. Ha irodai munkát végzel, inkább öltözz enyhén túl, mint alul. Ne felejtsd el előző este bepakolni a táskádat, vigyél magaddal olyan apróságokat, mint papír, jegyzetfüzet és toll. Készítsd elő a vizedet, a reggelidet, a snacket és az ebédedet is, mert – bár szuper dolog együtt enni a kollégákkal – nem tudhatod mennyi időd lesz az első napon, és borzasztó dolog éhesnek lenni mindennek a tetejében. Tervezd meg, hogyan fogsz eljutni a munkahelyedre, mennyi idő az út. Mindig számolj rá plusz 15 percet, így időben odaérsz, és ha dugóba keverednél, még mindig van egy biztonsági tartalék időd.
Ha esetleg még nem találtad meg a munkád, és irodain gondolkozol, akkor felsoroltunk pár előnyt, amit érdemes megfontolnod. Kattints ide, és olvasd el!

Örülj annak, hogy itt dolgozhatsz diákmunkásként

Legyél izgatott, még ha idegesnek is érzed magad, hiszen téged választottak, te voltál a megfelelő jelölt, te kaptad a munkát. Rengeteg előkészítő feladatot végeztél, és az erőfeszítés, amit az interjúkba fektettél, megajándékozott ezzel az állással. Ha nagy mosollyal, nyitottsággal és jó energiákkal lépsz az irodába, hidd el, hogy meg fog térülni!

Legyél kíváncsi diákmunkás!

Mutass érdeklődést. A legjobb dolog, amit tehetsz – különösen az első munkanapodon – az az, hogy figyelsz, figyelsz, figyelsz. A kollégák nemcsak a munkáról, hanem a munkahelyi kultúráról is információt szolgáltatnak, használd ki ezt, szívj magadba annyi mindent, amennyit csak tudsz. Megnézheted a Linkedinen is, hogy ki mivel foglalkozik. Az első napon mutatkozz be, köszönj minél több embernek, nézz a szemükbe, és légy nyitott a testbeszédeddel. Sokkal magabiztosabbnak fogod érezni magad, ha megismerkedsz az új kollégákkal. Például hívd el őket ebédelni, és kérdezz tőlük, például, hogy: Van valami ebédötleted? Nem csatlakoznál hozzám? Megkérdezheted őket arról, hogy mit csinálnak, mi a kedvenc hobbijuk vagy Netflix sorozatuk. Figyelj másokra, helyezd magad az ő cipőjükbe. Az, hogy rezgőre állítod a mobilodat az első napon, jelzi, hogy teljes figyelmet szentelsz az embereknek.

Kérdezz diákmunkásként

Ha nem vagy biztos benne, hogy valóban érted a mondatot, feladatot, akkor egyszerű trükk, hogy megismétled, visszamondod azt. Ez segít tisztázni, kitölteni a kommunikációs hiányosságokat. Nyugi, nem fogod a tudattalan diákmunkás szerepét emiatt rögtön megkapni!

Amit kerülj el diákmunkásként

A negatív összehasonlítások az előző munkahellyel nem gyümölcsözőek, nem kell sem negatív, sem pozitív példákkal előhozakodni, hogy mi volt jobb, mit hogyan csináltatok, vagy mennyire utáltad az előző főnöködet.

Nem kell erőlködni, hogy kedveljenek, látványosan és erőltetetten éljenezni mindenen, ugyanakkor a vallásod, a világnézeted sem tartozik a kollégáidra az elején.

Legyél elérhető a főnököd számára, az adminisztratív feladataidtől függetlenül, mindig tedd félre, ha munkával keres. Ne dobálj be egyből hirtelen bombákat, például, hogy pénteken korábban el kell menned. Ne nyomkodd a telefonodat, ne legyen elöl zavaró tényező.

Ne pletykálkodj, és ne szállj be a pletykákba, mindig rosszul fogsz belőle kijönni.

A munkatársaid nem azt akarják hallani, hogy mit nem tudsz megcsinálni, legyél nyitott és tanulásra kész. Alázattal közelíts az új munkaköröd felé, ne add elő, hogy te már mindent tudsz. Ne kérdezgess a bónuszokról – pl. karácsonyi ajándék – majd mindent megtudsz idővel. Fókuszáld az energiáidat a munkára, mivel a hozzáállásod reflektorfényben lesz az első napokban.

Ha bizonytalan is vagy magadban az elején, hidd el, hogy a munkához való hozzáállásodat, a lazaságodat, a kedvességedet és a közvetlenségedet díjazni fogják. Mindenkivel olyan tisztelettel beszélj, ahogy a főnököddel is beszélnél. Ha szeretnél a gyakorlatban is fejlődni, nézz körbe az aktuális ajánlataink között!

Egyéb