Hasznos
Változások kezelése – így birkózz meg vele!
Az egyetemi évek pillanatok alatt elrepülnek, a diákmelós munkatársak non-stop cserélődnek és te is másképp látod magad most, mint pár évvel ezelőtt. Ennek tetejében kopogtat a kapunyitási pánik, ami megnehezíti az alkalmazkodást ehhez a sok változáshoz, amit átélsz a mindennapokban. Ezek az átalakulások sosem egyszerűek, viszont ha ismersz néhány túlélési praktikát, ezek az időszakok könnyebben.
Az egyetemi évek pillanatok alatt elrepülnek, a diákmelós munkatársak non-stop cserélődnek és te is másképp látod magad most, mint pár évvel ezelőtt. Ennek tetejében kopogtat a kapunyitási pánik, ami megnehezíti az alkalmazkodást ehhez a sok változáshoz, amit átélsz a mindennapokban. Ezek az átalakulások sosem egyszerűek, viszont ha ismersz néhány túlélési praktikát, ezek az időszakok könnyebben eltelhetnek. Azonban nem lehetetlen a változások kezelése: olvasd el blogbejegyzésünket, ami biztos pont lehet a bizonytalanságban!
A változások kezelése – keresd a probléma gyökerét!
A változások kezelését az alapoknál kezdjük. Tedd fel magadban a kérdést: aktív résztvevője vagyok a változásnak vagy olyan dolgok történnek, amikre nincs ráhatásom? Az előbbieket önkéntes változásnak nevezzük, míg az utóbbiakat kényszerűnek. Ez a gyakorlat sokat segíthet abban, hogy pontosan lásd a probléma gyökerét és annak megfelelően segíthess magadon.
Az elfogadás gyógyító ereje
Menekülni könnyű, de ez annál messzebb visz téged a problémád megoldásától! A változás kezelésének első lépése az elfogadás: békélj meg a gondolattal, hogy most átalakulnak körülötted a dolgok és tudatosítsd, hogy ez csak egy átmeneti időszak. Akkor is, ha negatívan éled meg a történéseket, igyekezz meglátni a lehetséges pozitív következményeket is!
Együtt könnyebb a változás kezelése
Legyen az egy diákmelós kolléga vagy akár a főnököd: együtt mindig könnyebb! Beszélj azokról az érzésekről, amiken keresztül mész. A változás kezelése a helyzet elfogadásával kezdődik, amin sokat dobhat olyan emberek segítsége, akikben megbízol.
Lassíts a tempón!
Nyakig ülsz az átmeneti időszak nehézségeiben, szóval a lehető leggyorsabban szeretnél túl lenni rajta, ugye? Lassan a testtel: ha nem csak suliból melóba, de egyik állapotból a másikba is sietsz, lehet, hogy a kevésbé kedvező döntéseket hozod meg magaddal szemben. Haladj kis lépésekben a feldolgozásban, hogy a változás kezelése ne csal egy letudandó feladat legyen a to-do listádon, hanem egy olyan folyamat, amiből sokat tanulhattál.
A változások kezelése a továbbiakban
Természetesen vannak a tarsolyunkban olyan tanácsok, amikkel felvértezheted magad a következő váratlan szituáció kezelésére és profibban reagálhatod le a meglepetésszerű helyzetekre.
Először is: fókuszálj a problémára, és ne arra, hogyan érzed magad tőle! A probléma-fókuszú szemlélet segítségével kisebb eséllyel blokkolsz le, segít a megoldásra fókuszálni ahelyett, hogy leblokkolnál a negatív érzésektől.
Másodszor is: gyúrj a rugalmasságra! A változás kezelése egyszerűbben megy, ha te is könnyebben simulsz az átalakult helyzetekhez, környezetekhez. Szerencsére a rugalmasságot csupa olyan dolog erősíti, ami amúgy is jót tesz a mentálhigiénédnek:
- A változás kezelése a kiegyensúlyozott embernél kezdődik. Jöhet a self-care, hagyj magadnak időt edzésre, heti egy lazulós baráti programra, sorozatnézésre és lazításra.
- Ünnepeld meg magad! Ha sikeresen áthidaltál egy nehéz, átmeneti időszakot, jutalmazd magad egy finom sütivel, kávéval vagy egy régóta vágyott ruhadarabbal.
- Alakíts ki prioritási sorrendet! Tök oké nemet mondani a nyolcadik bulimeghívásra a héten és az ötödik szorgalmi feladatra a suliban. A kevésbé fontos tárgyakból jó lesz a négyes is, ha akkor több energiád magad maradra és az esetleges váratlan helyzetek kezelésére.
- Tudatosítsd, kik állnak melletted a nehezebb időkben!